(303) 713 - 0355
centerstagestarz@hotmail.com

Class Schedule

Click here to register online

Please call ahead to ensure the classes you are interested in are available. Classes may be on hold due to enrollment. Thank you!

SCHEDULE 2019-2020

Ages 3-4 (Pre K) Company Classes
Monday Pre-Ballet and Tap 9:15-10:15 a.m. DG Monday Junior Company Tap 4:30-5:30 p.m. DT
Tuesday Pre-Ballet and Tap 4:00-5:00 p.m. KB Monday Pre-Teen Company Technique 5:30-6:30 p.m. MW
Thursday Pre-Ballet and Tap 9:15-10:15 a.m. DG Monday Pre-Teen Company  Ballet  6:30-8:00 p.m. TL
Saturday Pre-Ballet and Tap 9:30-10:30 a.m. ABS Monday Pre-Teen Company Pointe 8:00-8:30 p.m. ABS
Monday Teen/Sr. Company Contemporary 7:00-8:00 p.m. WG
Ages 5-8 Monday Teen/Sr. Company Ballet 5:00-6:30 p.m. TL
Tuesday Boyz Break 5:30-6:00 p.m. (5-6) DT Tuesday Junior Company Jazz 5:00-6:00 p.m. TLL
Tuesday Boyz Hip Hop  6:00-6:30 pm (5-6) DT Tuesday Junior Company Ballet 6:00-7:00 p.m. ABS
Tuesday Ballet/Jazz Combo 5:00-6:00 p.m. KB Tuesday Junior Company Hip Hop 7:00-8:00 p.m. DH
Tuesday Hip Hop (5-8) 5:15 -6:00 p.m. DH Tuesday Pre- Teen Company Contemporary 6:00-7:00 p.m. MW
Tuesday Poms  5:15-6:00 pm SL Tuesday Pre-Teen Company Jazz 7:00-8:30 p.m. TLL
Wednesday Ballet/Jazz Combo  5:15-6:15 p.m. DG Tuesday Teen/Senior Company Technique 4:30-6:00 p.m. MW
Wednesday Tap  6:15-6:45 p.m. DG Tuesday Teen/Sr. Company Jazz 6:00-7:00 p.m. TLL
Saturday Ballet/Jazz Combo 10:30-11:30 a.m. ABS Tuesday Teen/Sr. Company Pointe 7:00-8:00 p.m. ABS
Wednesday Petite Company Ballet 4:45 – 5:30 p.m. ABS
Ages 7-9 Wednesday Petite Company Jazz 5:30-6:15 p.m. TB/MW
Monday Boyz Break 5:30-6:00 p.m.(7-10) DT Wednesday Junior Company Contemporary 4:30-5:30 p.m. MW
Monday Boyz Hip Hop 6:00-6:30 pm (7-10) DT Wednesday Junior Company Technique 5:30-6:30 p.m. KCS
Wednesday Jazz I /II (7-9) 4:30-5:30 p.m. KCS Wednesday Junior Company Ballet 6:30-7:30 p.m. KB
Wednesday Lyrical I / II (7-9) 5:30-6:30 p.m. SL Wednesday Pre- Company Technique 7:30-8:30 p.m. KB
Thursday Pre-Teen Hip Hop 4:30 p.m.-5:30p.m. DS
Ages 9-11 Thursday Pre- Teen Company Tap 5:30-6:30 p.m. PG
Monday Boyz Break 5:30-6:00 p.m.(7-10) DT Thursday Pre-Teen Company Ballet 7:00-8:30 p.m. AW
Monday Boyz Hip Hop 6:00-6:30 pm (7-10) DT Thursday Teen/Sr. Company Tap 4:30-5:30 p.m. PG
Tuesday Jazz I  6:00-7:00 p.m. SL Thursday Teen/Sr. Company Hip Hop 5:30-6:30 p.m. DS
Tuesday Break 6:00-7:00 p.m. DH Thursday Pre-Company Petite Technique 4:15-5:00 p.m. KB
Tuesday Poms I 7:00-8:00 p.m. SL Thursday Pre- Company Technique (12+up) KB
Wednesday Ballet I 5:30-6:30 p.m. KB Thursday Teen/Sr. Company Ballet 7:00-8:30p.m. BL
Wednesday Lyrical I/II  6:30-7:30  p.m. KCS Friday Petite Company Technique 6:00-6:30 p.m. KCS
Thursday Hip Hop 5:45-6:45 p.m. DH Friday Petite Company  Lyrical 6:30-7:00 p.m. KCS
Ages 12&up Instructors
Monday Jazz I   6:00-7:00 p.m. SL ABS – Adrienne Brooks Sells KCS – KC Stewart
Monday Lyrical I 7:00-8:00 p.m. SL AW- Alexandra Wilson MW – Mallory Weeman
Tuesday Ballet I/II  7:00-8:00 p.m. KB BL – Bryce Lee PG – Pam Gleave
Tuesday Poms 8:00-9:00 p.m. SL KB – Katherine Boden SL – Synnea Lopez
Wednesday Jazz II  6:30-7:30 p.m. SL DG – Dana Garrett TB- Taami Bash
Wednesday Lyrical II 7:30-8:30 p.m. SL DH – David Hernandez  TLL – Tiffany Lopo
Thursday Jazz I/II 6:00-7:00pm KB DS – Denver Schantz TL- Tate Lee
Thursday Break 6:45-7:45 DH DT- Drew Turner  WG – Whitney Gustafson
Thursday Hip Hop   7:45-8:45 p.m. DH